Vážení přátelé,
    vítejte na mých osobních stránkách, věnovaných zejména vínu. Předem upozorňuji, abyste zde nehledali odborné články. Spíše Vás zde budu seznamovat s různými vyzkoušenými víny, hodnoceními, zážitky z degustací, postřehy či reporty z akcí...
    Stránky by měly být počtením k uvlonění, k relaxaci, pobavení, ale třeba i načerpání inspirace... Každopádně se dobře bavte a nezapomeňte - život je příliš krátký na to, abychom pili špatná vína!

      

Co je nového?

HODNOCENÍ PIWI ODRŮD 24.5.2019

27.05.2019 14:10

    V pátek 24.5. se v Šardicích uskutečnilo hodnocení PIWI odrůd. Zkratka PIWI pochází z německého „pilzwiderstandsfähige Rebsorten“ a jedná se o skupinu odrůd, speciálně vyšlechtěných k odolnosti proti houbovým chorobám či napříkad jarním mrazíkům. Neznámější odrůdou z této skupiny je Hibernal, jehož obliba v současnosti rychle roste. Ten jsme ovšem v hodnotící komisi neměli (ten měli sousedé u vedlejšího stolu). Naše skupina posuzovala odrůdy Johhaniter, Merzling, Jutrzsenka a Muscaris. Velmi zajímavé hodnocení vín, která nyní třeba tak rozšířena a známá nejsou, ale v budoucnu...kdo ví?

22.5.2019 SEMINÁŘ: APELACE - DŮVĚRA V TERROIR?

27.05.2019 14:03

    V rámci vinařské soutěže Co chutná mladým 2019, pořádané sdružením Mladí vinaři se ve středu 22.5. konala zajímavá EnoKonference: "Apelace - důvěra v terroir?".
    Své příspěvky přednesli Heinz Frischengruber ze známého rakouského vinařství Domäne Wachau, Manuel Brixius z německého vinařství Weingut Brixius, Borbála Olahné Horváth z maďarské Szent István University a Moravu zastupoval Jan Stávek z Víno J. Stávek.
    Heinz Frischnegruber představil oblast Wachau, její historii, tradici a jedinečnost. Vyzdvihoval zejména důležitost zachování co nejpřirozenějšího projevu tamních vín tak, aby se v nich maximálně odrážela unikátnost vyhlášené oblasti.
    Manuel Brixius poté představil německý klasifikační systém VDP, jeho přínos pro spotřebitele a důležitost v rozeznávání jednotlivých kvalitativních úrovní vín.
    Paní Horváth poté navázala klasifikačním rozdělením vín maďarských, regulace v označování původu a odlišnosti a jedinečnosti jednotlivých maďarských oblastí.
    Vzhledem k návaznosti další akce jsem už bohužel nestihl příspěvek Honzy Stávka, na kterého jsem se velmi těšil. Snad se mi podaří jeho povídání někde sehnat.
    Spoustu zajímavých informací zaznělo a zajímavá vína ochutnána. Výborný počin Mladých vinařů. Jen tak dál!

    

30.4.2019 GRAND PRIX VINEX - HODNOCENÍ

27.05.2019 13:39

    Hodnocení Grand Prix Vinex 2019 v Centru Excelence ve Valticích. V komisi č.10 46 vín, převážně Merlot, Rulandské modré a Dornfeldery. Příjemná práce!
    Kompletní výsledky soutěže se můžete dočíst na tomto odkazu.

VEČER S VÍNEM 5.4. - FOTOGRAFIE

09.04.2019 11:47

    Díky za návštěvnost, příjemnou atmosféru, zvídavé dotazy a milou společnost všech přítomných na dalším Večeru s vínem, tentokrát na téma "porovnání ročníků 2017/2018"!
    Kdo včas rezervovali svá místa v muzejní kavárně v Tišnově,​ mohli během pátečního večera ochutnat na 11 bílých vín, z nichž 10 vín bylo stejné odrůdy, ovšem jiného ročníků. Od Stanislava Mádla to byl Ryzlink vlašský a Tramín červený, od rakouského Weingut Tagwerker​ pak Riesling, Grüner Veltliner a Chardonnay. Jako bonus na závěr byla hostům představena specialita Gemischter Satz.
    Vzhledem k velkému zájmu zvažujeme o zopakování této degustace. Jakmile se objeví vhodný termín, budu včas varovat! :)
    Kompletní fotogalerii naleznete na tomto odkazu. Foto: Michal Juříček.

    

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>