ZWEIGELT A BLAUBURGER 2015, WEINGUT TAGWERKER

20.09.2016 18:30

    Ročník 2011 je ve vinařství Tagwerker již vyprodán a malá, sympatická rodinná firma, jež sídlí v Herrnbaumgartenu, ve vyhlášené rakouské vinařské oblasti Weinviertel, nasadila na trh rovnou toliko opěvovaný ročník 2015. Není to na červená vína příliš brzy? A jaká tedy již v lahvích jsou? V nabídce Hostince u Vlachů (i k možnosti zakoupení domů) jsou dva zástupci z červeného sortimentu, jež oba na svědomí ředitel vinařské školy v Klosterneuburgu Dr. Fritz Zweigelt. Odrůdy Zweigelt a Blauburger. Tak na ně mrkneme.

 

    Nejprve trochu nudných statistik a stručného připomenutí těchto dvou kříženců, jež mají v Rakousku svoji domovinu.

    Zweigelt, co se osázených ploch vinic v Rakousku týká, suverénně vede. A to nejen celkově (41% mezi modrými odrůdami), ale i v oblasti Weinviertel (43% mezi modrými odrůdami, 11% celkové plochy všech vinic). Pro srovnání: u nás je třetí mezi modrými odrůdami s 12%. Odrůdu Zweigelt vyšlechtil Dr. Fritz Zweigelt v roce 1922 zkřížením Svatovavřineckého a Frankovky (St. Laurent x Blaufränkisch).

    Blauburger zaujímá v Rakousku čtvrtou příčku mezi modrými odrůdami. Jeho celková rozloha zaujímá 6%, v oblasti Weinviertel je to pak o něco větší podíl – tam je celkem třetí s plochou 13% ze všech modrých odrůd. Opět pro srovnání: u nás je v odrůdové knize zapsán od roku 2011 a nyní zaujímá až 14. příčku s 1% mezi modrými odrůdami. U zrodu Blauburgeru stál též Dr. Zweigelt, tentokrát o rok později než Zweigeltrebe, čili v r. 1923. Jedná se o křížence Modrého Portugalu a Frankovky (Blauer Portugieser x Blaufränkisch).

 

    Jak již bylo zmíněno, Zweigelt z vinařství Tagwerker je aktuálně dostupný z ročníku 2015. Víno je v lahvi burgundského typu a uzavřen šroubovým uzávěrem. Ten je pro spotřebitele jakýmsi ukazatelem, že víno není určeno pro archiv, ale k brzké spotřebě.              Víno má světlejší, lehce granátovou barvu, a středně dobrou viskozitu. Vůně je čistá, středně plná, svěží s charakterem drobného lesního ovoce, koření a drobným náznakem višní. V chuti je čisté, středně plné s jemnými tříslovinami a spíše štíhlejším tělem. I v chuti dominuje charakter drobného lesního ovoce, ostružin či brusinek. Patrná je lehce vyšší kyselinka a taktéž dotek koření. Lehce drsnější závěr dává poznat, že se jedná o víno ze severní oblasti a mladý ročník, který je sice nyní již připraven k pití, ale může ještě nějakou dobu vyzrávat.

    I Blauburger z vinařství Tagwerker je aktuálně dostupný v ročníku 2015. Víno je ovšem v lahvi typu Bordeaux, taktéž se šroubovým uzávěrem. Má intenzivnější purpurovou barvu s dobrou viskozitou. Vůně je čistá, středně intenzivní, spíše ovocně-bylinného charakteru se špetkou sladkého koření. V chuti čisté, středně plné, uhlazenější a s jemnými tříslovinami. Dominuje charakter spíše zralého lesního ovoce s dotekem sladkého koření a zelené papriky. Dochuť je spíše kratší s kořenitou stopou.

 

    Pro obě vína bych volil sklenici typu Bordeaux a příjemným doplňkem budiž např. z tuzemské produkce Král sýrů Krémový, ze zahraniční třeba Camembert z Normandie. Z jídel pak drobná zvěřina či domácí drůbež v podobě husy či kachny.

    Přichází podzim, a tak jsou červená vína tak trochu na pořadu dne. A o těchto dvou si myslím, že dokáží velmi příjemně vyrovnat lehká traumata ze zkracujících se dnů, neboť budou obstojně zvládat roli společníků při prodlužujících se večerech. A přidá-li se ještě muž či žena vašeho srdce, pak již nebude dlouhých, nýbrž nádherných večerů. 

MiK, 20.9.2016