Degustace kalifornských vín 18.3.2015

05.04.2015 19:34

    Samozřejmě, že víno v tom hrálo hlavní roli. Ostatně jako při všech degustacích. Ale existuje-li něco jako druhá hlavní role (vedlejší zní podřadně), tak v tomto případě bych tímto titulem pojmenoval i místo, kde se degustace odehrávala.

    Na konci dvacátých let minulého století si člen jedné z nejbohatších rodin v tehdejším Československu, Otto Petschek, nechal postavit nádhernou vilu s velikou zahradou v pražské čtvrti Bubeneč. Jak už bylo osudem mnoha vil, vlastněných židovskými rodinami, bylo i toto krásné obydlí před příchodem němců za dramatických okolností opuštěno, aby bylo poté více či méně pustošeno okupačními, ale i osvobozeneckými vojsky. Mnohdy tyto vily nešetřil ani nastoupivší komunistický režim. Tato vila ovšem měla to štěstí, že byla v roce 1945 pronajata a 20. června 1948 zakoupena vládou USA. Od té doby, až dodnes, je objekt využíván jako rezidence velvyslance USA v České republice.

    V těchto nádherných prostorách se 18. března konala degustace kalifornských vín, kterou pořádal Kalifornský vinařský institut a Zemědělská kancelář 

Amerického velvyslanectví v ČR. K ochutnávce bylo připraveno na čtyřista vín z cca čtyřiceti vinařství prosluněné Kalifornie. Některá vína byla na našem trhu již etablována, ovšem většina přítomných vinařství hledala importéry, dovozce. Bylo tak zajímavou příležitostí ochutnat vína, která zde na trhu zatím nejsou k dostání.

    Celou akci zahájil velvyslanec USA v Česku Andrew H. Schapiro krátkým přivítáním jak vinařů, tak i přítomných hostů. 

V krátkém projevu mimo jiné poznamenal, že až do nedávna se při večeřích a společenských událostech podávalo víno moravské (či z Čech). Čemuž se při svém nástupu do úřadu velmi podivil a nyní se tedy při těchto příležitostech podává již víno z USA.

    Jak praví klasik: muž nemůže mít všechny ženy, po kterých v životě touží, ale měl by se o to minimálně pokusit. Stejně tak to bylo i s prezentovanými víny. Nebylo v silách jedince zodpovědně ochutnat všechna k degustaci připravená vína, ale v plánu to bylo. V bílých vínech bylo nejvíce zastoupeno Chardonnay, následováno Sauvigonem blanc, Pinotem Gris a Viongierem. Ve vínech červených vládl Cabernet Sauvignon, jehož stíhal v USA nejrozšířenější Zinfandel. Dále bylo možné ochutnat Pinot Noir, Petite Sirah či Merlot.

    Mě osobně zaujal např. Petite Sirah r. 2012, Mendocino Country z Parducci Wine Cellars se zajímavými, lehce animálními tóny, Pinot Noir roč. 2013, Santa Lucia Highlands z vinařství Austerity, Heritage Blend (cuvée Merlot + Zinfandel) r. 2011, Alexander Valley z vinařství Roth, Petite Sirah r.2012, Lake Country z vinařství Guenoc či další Petite Sirah r.2012, Paso Robles z vinařství EOS. Zajímavostí bylo např. Chardonnay No. 99 z vinařství Wayne Gretzky, roč. 2010. To ovšem mé chuťové pohárky z nějakých důvodů minulo. Z vín, jež mi ale neunikly, vyšel vítězně Pinot Noir z vinařství Decoy ze Sonoma Country v ročníku 2013. Krásné marmeládové tóny, na ročník 2013 již vyzrálá, jemná tříslovina a dlouhá dochuť. Velmi příjemné pití.

    Kalifornská vína stojí za ochutnání. Mají svůj specifický styl, který někomu vyhovuje, jiný se v nich nenajde. Jsou prostě svá. Téměř ve všech bílých vínech ucítíte velký vliv dubového sudu typu barrique. Jeho aroma i příchuť připomínající vanilku je nezaměnitelné. Červená vína jsou, alespoň ta, co jsem měl možnost ochutnat, jemná, bez výraznější třísloviny, ovocného charakteru a i když byla v drtivé většině zastoupeny ročníky 2010-2013, byla všechna připravena k okamžité konzumaci.

    Velmi reprezentativní prostředí, zajímavá vína, příjemní lidé z řad návštěvníků i vystavovatelů…toť důsledek velmi příjemného pocitu z absolvované degustace. Poděkování za organizaci patří všem, na jejichž bedrech akce ležela. Snad příští rok opět!

MiK, 5.4.2015

Kompletní fotogalerii z degustace můžete shlédnout na tomto odkazu...