GÖTTWEIGER MESSWEIN 2017

05.09.2018 10:07

    Když přijedete do rakouského Kremsu a pohlédnete přes Dunaj, Váš zrak určitě nemine dodnes fungující benediktínský klášter Göttweig, založen roku 1083. Jeho rozloha, majestátnost a zejména výhled z jeho teras rozhodně stojí za návštěvu.

    V místním obchodě se suvenýry (a že jich tam mají, marketing opravdu umějí) můžete mj. zakoupit i jejich mešní víno, které je vyrobeno z Grüner Vetliner, v regionu suverénně nejrozšířenější odrůdy . Nenechávají si jej ovšem vyrábět jinde, jak občas bývá zvykem. Vinařství Stift Göttweig je mj. i členem významné šlechtické asociace Traditionsweingüter Österreich.


    Göttweiger Messwein nemůže být vyráběno bez pomovení biskupa a musí být čistě přírodní. A jaké tedy je?   

     V dlouhé, štíhlé láhvi alsaského typu se šroubovým uzávěrem. Barva lehce vyšší žluto-zelená. Ve vůni ovocné (s podílem sadového ovoce), kořenité, pepřnaté, minerální, evokuje suchost. Na chuti středně plné, velmi živé, minerální, pikantní, velmi suché, ovocně-kořenité s typickou charakteristikou zeleného jablíčka a bílého pepře. Má vcelku výrazný nástup, ale bohužel trochu kratší konec, než by zmiňovaný nástup sliboval. Závěr se vyznačuje příjemnou šťavnatostí a chutí se znovu napít.
    Určitě se nejdená jen o marketingový produkt, jak by se mohlo zdát "abyste si něco koupili na památku". Stojí za to ochutnat, stojí za to si na něm pochutnat a přitom vzpomínat na ten rozhled z terasy na Dunaj, Krems, vinařskou oblast Kremstal a začátek věhlasného Wachau.