INTERNATIONAL WINE SHOW PRAGUE 12.4.2013

21.04.2013 15:39

    10. mezinárodní veletrh vína, konaný v jednom ze salónků pražského hotelu Hilton v úterý 16.4., byl zajímavou příležitostí setkat se s vinaři z různých oblastí Rakouska, Německa, Francie, ale i méně vyhlášených, zato překvapení skýtajících zemí jako např. Slovinska, Chorvatska či Rumunska. Na 35 vinařství tedy slibovalo příjemný zážitek. Prostory byly zvoleny příjemně, velikostně odpovídající jak počtu prezentujících, tak i pozvaných hostů z řad odborné veřejnosti.

    Nebylo v silách jedince ochutnat všechna prezentovaná vína, proto bylo výzvou vybírat si ta vinařství, s jejichž víny se jen obtížně setkat v běžné distribuci. Z toho pohledu nás zaujal a příjemně překvapil například Thomas Özelt, jehož Grüner Veltliner Smaragd a Riesling Reserve, obé ročníku 2011 z vyhlášené rakouské oblasti Wachau, byly obzvláště podařené, navíc za velmi příjemné ceny. Za zkoušku stálo i na první pohled trochu exotické vinařství Liliac, které mělo postaveno svůj marketing na symbolu netopýra s podtitulem The Wine of Transylvania. Ano, zafungovalo to a zvědavost byla asi největším lákadlem. Z jejich nabídky stál za pozornost Nectar of Transylvania ročníku 2011, víno vyrobené z odrůdy Muscat Ottonel.  Naši pozornost si též vyžádalo slovinské vinařství Zaloščan Vina de Adami, které na degustaci prezentoval e-shop Supervino.cz. Zajímavé bylo ochutnat víno Zelen ze starobylé stejnojmenné odrůdy, kterou je osázenou pouhých 100 hektarů půdy na celém světě a nachází se pouze ve Vipavské dolině. 

Jednalo se o lehké, svěží víno, které bude určitě ideálním doplňkem k nadcházejícím letním měsícům. Trochu jsem přeskočil první zastávku, kterou byl stánek Chamapagne Gosset a vinařství Alois Lageder. Ano, touto příjemnou ochutnávku bylo potřeba stylově zahájit. A když stylově, tak šampaňským. Od Champagne Gosset nás velmi zaujalo jejich Grande reserve brut a Grande blanc de blanc, též v kategorii brut.

    Zřejmě vinou velmi kvalitní a zajímavé nabídky se v postupujícím odpoledni našli jedinci, kteří pojali ochutnávku „velmi důkladně“ a setkání s takovými např. na toaletách vyžadovalo hlavně zvýšenou pozornost. Ovšem nebylo to nic, co by narušovalo jinak příjemné odpoledne. Velmi přívětivé jarní počasí nás k závěru vytáhlo na otevřenou terasu hotelu, kde jsme u skleničky Chablis les clos (1éme cru classé), respektive 21-ti letého Cognacu VSOP zhodnotili tuto akci jako velmi příjemnou a zdařilou, s navázáním spousty zajímavých kontaktů. Jemně jsme i naťukli úvahu o rozdílných cenách vín u vinařů samotných a následných cenách v tuzemských velkoobchodech, obchodech či vinotékách. Ano, přiblížení obtížněji dostupného vína konečnému konzumentu či servis v podobě doporučení či podání informací musí něco stát. To je pochopitelné a v pořádku, je-li to poskytováno. Ale mohu-li si za ten cenový rozdíl zakoupit zážitky spojené s cestou a pobytem v krásných vinařských oblastech, navíc s příjemným doprovodem či společností… to jsou pak náročná rozhodování :-)