International Wine Show Prague 14.4.2015

19.04.2015 08:56

    V příjemných, a snad se dá říci již i tradičních prostorách pražského hotelu Hilton se konal další ročník INTERNATIONAL WINE SHOW PRAGUE 2015 – mezinárodního odborného vinařského veletrhu. IWSP se koná dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Jeho cílem je mimo jiné představit vinaře, vinařské firmy a obchodníky s vínem tuzemským importérům, velkoobchodům, vinotékám a obchodníkům s vínem. Komunikačními prostředky tak jsou italština, němčina, angličtina, slovinština, ale hlavně vinařština. Pro všechny přítomné řeč společná.

    Ve slunečné jarní úterý bylo v připravených salóncích hotelu přítomno na 68 prezentujících se stánků z celkem asi patnácti zemí. Nelze říci vinařství, neboť, jak jsem již zmínil, byli zde i obchodníci s vínem, kteří zastupovali i několik vinných značek z několika zemí. Řady 

 prezentujících nebyly ovšem jen ze zahraničí, ale v počtu osmi byla zastoupena i vinařství moravská. Nutno podotknout, že ani v takové menšině se na veletrhu rozhodně neztrácela.

    Není v mých silách napsat něco o všech vínech, jež jsme ochutnali. Ostatně, již Winston Churchill pravil, že dobrý řečník by měl vyčerpat téma a nikoli posluchače. Jsem přesvědčen, že v mnohém se to vztahuje i na psané slovo. Propluji tedy veletrhem tak, abych alespoň z paluby ukázal na všechny přístavy, byť v nich nezakotvíme.

    Největší zastoupení a nejvíce prostoru zabrali zástupci z Itálie. Celkem 27 vinařství z oblastí Friuli Venezia Giulia, Piemonte, Venento, Sicilia a dalších se návštěvníkům představovalo v salónku Chez Louis. Bylo si tak možné udělat obrázek o aktuální nabídce a průřez známými sekty Prosecco, ochutnat piemontská Barola jak ze starších, tak i mladších ročníků, toskánská Chianti či rozsáhlou nabídku severního italského regionu Friuli Venezia Giulia.

    V dalších salóncích byly zastoupeny ostatní vinařské země. Rakousko mělo zastoupení čtyř stánků, každé z jednoho regionu. Jmenovitě Wachau, Kamptal, Burgenland a Weinviertel. Oblast Wachau například zastupovalo Weinbau Kropf z Weissenkirchenu, jež mělo k degustaci 

připraveno pouze šest vín – pět veltlínů a jeden riesling. Nutno podotknout, že oblast Wachau je Veltlínským zeleným vyhlášena, čili netřeba nabídku tříštit do více odrůd. Stačí jedna či dvě, ovšem špičkové. Osobně mě nejvíce oslovil jejich Grüner Veltliner Federspiel z vinice Vorder Sieber ročníku 2013. Příjemně suchý, minerální, šťavnatý, ale přitom již nazrálý a harmonicky vyrovnaný s potenciálem nějakého toho roku ještě v láhvi vydržet a zlepšovat se. Z Weingut Tagwerker, sídlícího od hranic s Moravou jen pár kilometrů vzdáleného Herrnbaumgartenu (oblast Weinviertel) stála za pozornost zase červená vína, jmenovitě Zweigelt a Blauburgunder, obé ročníku 2011.

    Francie měla zastoupení třech prezentačních míst z regionů Languedoc – Roussillon, Provence a Alsasko. Stejně tak Německo, jehož vinaři též představovali tři regiony – Moselu, Pfalz a Rheinhessen. Již tradiční bylo zastoupení Slovinska, jež se představilo čtyřmi vinařstvími ze tří oblastí. V předvečer loňského podzimního IWSP jsem se měl možnost zúčastnit degustace právě slovinských vín, jež pořádalo Slovinské velvyslanectví v ČR a mohu potvrdit, že jejich vína stojí za ochutnání.

    Zajímavostí, ovšem nikoli zpestřením, byla vína izraelská, zastoupena na osmi stáncích. Dalšími zastoupenými zeměmi bylo např. Španělsko, Portugalsko, Maďarsko, Rumunsko, ale i Libanon, Bosna&Hercegovina či Arménie.  Ochutnávka produktů prezentovaných vinařství tak byla zajímavým výletem „around the wine world“. Chybělo snad jen větší zastoupení tzv. novosvětských vín – jižní a severní Amerika, Austrálie či Nový Zéland.

    Jak jsem již psal v jednom z předchozích příspěvků: muž nemůže za celý svůj život získat všechny ženy, po nichž touží, ale měl by se o to minimálně 

pokusit. Metaforicky to platí pro tyto pestré a rozsáhlé degustace. Není možné ochutnat všechna vína, ale mělo by být odhodláním a záměrem se o to pokusit. Že už na začátku jsme si vědomi nemožnosti splnění, víme, ale nesmíme to dáti na sobě znát. Jako v životě.

     IWSP je velmi dobře a úspěchem zorganizovaná akce, která má bezpochyby svůj přínos. Netroufám si odhadnout, kolik mohlo být vyměněno vizitek, kolik bylo odneseno propagačních materiálů, ceníků, zajímavých poznatků, čichových a chuťových vjemů a podnikatelských nápadů na nové spolupráce. Nemohlo to ale být množství zanedbatelné, protože jinak by to nebyla již čtrnáctá akce v pořadí. Nezbývá, než se z tohoto důvodu tedy těšit na ročník patnáctý, jež se uskuteční 22. října 2015.

    Fotografie z akce si můžete prohlédnout v albu na tomto odkazu...

MiK, 19.4.2015