Velmi krátký, nicméně příjemný výlet do archivu

24.03.2013 13:17

    Vína v archivu by se měla prochutnávat, zda-li "už" nebo "ještě chvíli", popřípadě "teď". A taková situace nedávno nastala.
    Na začátku byl....nearchivní, ovšem velmi osvědčený Ryzlink vlašský pozdní sběr 2011 ze Zámeckého vinařství BzenecVelmi příjemné aroma, v chuti vyvážená kyselinka a příjemný zbytkový cukr s relativně dlouhou dochutí. Těm, kdo si chtějí zpříjemnit všední večer a pochutnat si na cenově dostupném vínu, které je navíc k dostání v široké prodejní síti supermarketů (Albert či Tesco určitě), opravdu doporučuji. 

    Následoval výlet do Alsaska, do obce Heiligenstein a vinařství Meckert. Konkrétně Pinot Gris 2008. Velmi povedená záležitost. Vyzrálé víno sytě žluté barvy s vyšším zbytkovým cukrem. Ostatně jak už to u těchto alsaských vín bývá. Ano, lahůdka. A příprava na zlatý hřeb večera.

    Edelspatz z jihoafrického vinařství Delheim, konkrétně "Noble late harvest rhine Riesling", ročník 2003. Vynikající! Škoda, že byla tehdy (tuším v roce 2004) koupena láhev pouze v počtu jednoho kusu. Ano, tehdy jsem jetště nevěděl, že do archivu patří minimálně šest lahví, neboť z jedné lahve velmi těžko poznat, zdali "už" nebo "ještě chvíli". Bohužel, zde to byl ten stav "už" a...další nebylo kde brát. Sytě žlutá barva, která už šla spíše do jantarova a viskozita prozrazující vysokou hustotu. Toť zážitek senzorický. V příjemné vůni (kterou bych přirovnal k parfému) přezrálé ovoce a medové tóny. O krásnou přírodní sladkost se postaral vysoký zbytkový cukr (přes 180g/l). Experiment, na který jsem se těšil: snoubení s Roquefortem - výrazným, ostrým ovčím sýrem, prorostlým modrozelenou plísní, pojmenovaném dle francouzké vesnice Roquefort a zrající ve velmi vlhkém jeskynním prostředí v pohoří Combalou. Snoubení vyšlo naprosto geniálně! Slanost a ostrost sýra se v ústech nádherně spojila se sladkostí vína a vytvořila třetí, úžasnou chuť, kterou jen stěží popsat. To se musí vyzkoušet a zažít. Láhev byla o obsahu 0,375l a tak to byl zážitek krátký, nicméně o to intezivnější a nezapomenutelný.
Oscar Wilde kdysi o jistém typu žen kdysi prohlásil: "Geniální a krasavice. To je kombinace, kterou žádný muž nemůže dlouho vydržet." O výše popsané kombinaci to platilo též ;-)