MALBEC KAM SE PODÍVÁŠ...

18.04.2013 21:53

    Svůj den v roce už má asi kde co. I vinná odrůda Malbec. Asociace argentinských vinařů jí předloni přidělila datum 17.dubna. Budiž. Marketingu se meze nekladou a když může fungovat efekt Beaujolais či u nás Svatomartinské, proč nezkusit rovnou světový den jedné z vinných odrůd.  Dle rovnice „úspěch=kopie“ nás možná budou čekat světové dny Chardonnay, Savignonu a dalších. Marketingu se meze nekladou…

    Při této příležitosti tedy uspořádala Embajada de la república Argentina v ČR 9.4. degustaci vín z odrůdy Malbec, které se zúčastnilo na 16 dovozců. Pro ochutnávku vybrala jeden ze salónků v prestižních prostorách hotelu Four Season. Přesto, že pozvánky byly distribuovány výhradně odborné veřejnosti, byl zájem tak velký, že se paradoxně stal jedinou pihou na kráse celé akce. Zvolené prostory totiž nebyly z největších a tak neustále se zvyšující počet hostů na jeden metr čtvereční  občas způsobovalo lehká narušení při soustředěných degustacích. 

        Když světový den Malbec, tak jen vína z této odrůdy. Jen velmi krátce pro představení: jedná se původně starobylou francouzkou odrůdu, ovšem nejrozsáhlejší vinice nyní patří právě Argentině, kde se jí obzvláště daří v oblastech Mendoza a Rio Negro. Pokud mají hrozny možnost vyzrát, dávají plná, jemná vína s nádhernou vůní, která jsou i velmi vhodná pro archivaci až na 10 let.

                Subjektivně musím přiznat, že degustovat celé odpoledne pouze vína z této jedné odrůdy bylo velmi náročné. Přece jen se zde nenacházelo toliko rozdílů, jako to obyčejně bývá ve vínech bílých. Vyžadovalo to tedy více soustředění, což byl v naplněném salónku poněkud problém. Příjemným osvěžením v záplavě výrazných červených vín byla rosé z této odrůdy, kde bylo možno najít rozdíly opravdu velké. Nebylo v silách jedince 

ochutnat všechna prezentovaná vína, a proto zmíním jen ta vinařství, s jejichž víny se rád setkám i v budoucnu. Za pozornost rozhodně stálo vinařství Bousquet, které se prezentovalo třemi velmi zajímavými Malbecy z oblasti Mendoza v kategoriích Premium, Reserva a Grande Reserva. Bohužel převoz těchto vín na degustaci ze skladu do pražského degustačního prostoru nejvíce ublížil Grande Reservě, které bylo v chuti poněkud „rozbité“. Věřím, že po minimálně 24-36-ti hodinovém uklidnění se může jednat o velmi dobré víno. Taktéž mě zaujala nabízená vína z vinařství Trivento, jejichž vinice se rovněž nacházejí v oblasti Mendoza. Zejména jejich Golden Reserva Malbec ročník 2009 bylo velmi příjemné a výrazné. U vinařství   Michel Torino stálo za pozornost víno s názvem Ciclos, což bylo jemně vyvážené cuvée Malbecu a Merlotu.

                Občasný úprk z útrob salónku za prvním, sice velmi opožděným, ale o to více přitažlivým jarním počasím na otevřenou terasu hotelu s výhledem na Vltavu a pražské dominanty byl záchranou v momentě, kdy prostory začaly býti poněkud stísněnými množstvím návštěvníků. Následná procházka po Karlově mostě byla příjemným zakončením tohoto výletu do argentinských vinic a vinařství. Tak za rok snad opět zase!