Předvánoční večer s vínem 15.12.2016

20.12.2016 12:29

    Mráz za okny se zatím neukazuje v plné síle, ale teploty již klesly na úroveň, při níž přece jen vyvstane na mysli spíše víno červené, než vychlazené bílé. I když „de gustibus est non disputandum“ – kdož má samozřejmě chuť na bílé či dokonce rosé, nemůže mu býti upřeno. Na posledním letošním Večeru s vínem v kavárně Muzea města Tišnova jsme se ale zaměřili na vína červená, pro dlouhé zimní večery jako stvořená.

    Připraveno bylo „sedm statečných“. Tři vína z Moravy, konkrétně Velkopavlovické podoblasti, dvě vína rakouská z oblasti Weinviertel a dvě vína francouzská z oblasti Bodeaux, konkrétně Entre Deux Mers a severního Médocu. Sedm vín rozličných charakterů. Úvodem byl představen degustační list, kde bylo vhodné usnadnit přítomným orientaci a vysvětlit rozdíly mezi tzv. germánským (dle zbytkového cukru) a románským (apelační, důraz na terroir) značením vín.

    Poté již nic nebránilo prvnímu vínu, jímž bylo André 2015 jakostní od Stanislava Mádla z Velkých Bílovic, aby zaplnilo sklenice hostů. André je křížencem Frankovky a Svatovavřineckého. Vyšlechtěno bylo ve Velkých Pavlovicích v roce 1961 ing. Jaroslavem Horákem a jméno získalo na počest Ch. K.  Andrého, jenž v Brně založil první spolek pro šlechtění ovoce na světě. Víno lehčího charakteru, s velmi jemněnou tříslovinou a výraznějším ovocným charakterem.  Další na řadě byla Frankovka v pozdním sběru, taktéž ročníku 2015 a taktéž od Staně Mádla. Frankovka má svůj původ pravděpodobně v Rakousku a u nás se jedná o druhou nejpěstovanější modrou moštovou odrůdu (tou první je Svatovavřinecké). Víno taktéž spíše ovocného charakteru i když oproti André s lehce výraznějšími tříslovinami a výraznější stopou drobného lesního ovoce. Třetím moravským zástupcem bylo Rulandské modré v pozdním sběru, opět ročníku 2015 a od toho samého vinaře. Tato odrůda se řadí mezi nejstarší na světě, původ má ve Francii a svůj největší rozmach u nás zažila ve 14.století, kdy ji nechal z Burgundska přivézt Karel IV a svého času u nás zabírala až 90% všech vinic. Už na pohled se toto víno lišilo od předchozích dvou. Barva výrazně světlejší spíše světle rubínového odstínu s podobou jahodového kompotu.  Víno s pevnější strukturou a k ovocnému charakteru se ještě přidala zemitější složka s příjemnou, delší dochutí.

    Rakousko zastupovala dvě vína z odrůd, jež jsou v oblasti Weinviertel rozšířené a etablované. Prvním byl Blauburger ročníku 2015 z malého rodinného vinařství Tagwerker z městečka Herrnbaumgarten. Jedná se o křížence Modrého Portugalu a Frankovky a „na svědomí“ jej má prof. Fritz Zweigelt, jež jej vyšlechtil v roce 1923 ve vinařské škole v Klosterneubugu. V současné době se jedná o 4. nejpěstovanější rakouskou modrou odrůdu. U nás bohužel až šestnáctou. Výraznější, hlubší barva, ovocný charakter, příjemně jemné třísloviny a lehce pikantní dochuť  činí toto víno, i přes jeho mládí, připraveným ke konzumaci. Druhým rakouským reprezentantem byl Zweigelt, opět ročníku 2015 z toho samého vinařství. I tato odrůda vznikla pod vedením prof. Zweigelta, jenž jej vyšlechtil o rok dříve, tedy v r. 1922, a to z odrůd Svatovavřinecké a Frankovka. Toto spojení, i když v opačném gardu, jste mohli zaznamenat již u předchozího André.  V Rakousku se jedná o nejpěstovanější modrou odrůdu z rozlohou 14,2% všech rakouských vinic. Konkrétně tento Zweigelt pochází z vinice Johannesbergen, která je v katastru obce Herrnbaumgarten považována za jednu z nejlepších. Ve vůni čisté, středně intenzivní, spíše ovocně-bylinného charakteru se špetkou sladkého koření. V chuti středně plné, uhlazenější a s jemnými tříslovinami. Dominoval charakter spíše zralého lesního ovoce s dotekem sladkého koření a zelené papriky, v dochuti s kořenitou stopou.

    Posledními dvěma reprezentanty byli zástupci francouzské oblasti Bordeaux. Věhlasná oblast se slavnými Châteaux, o níž jsou záznamy již v roce 71 př.n.l. od Pliniuse staršího, má rozlohu vinohradů asi sedmkrát větší, než naše vinohrady moravské (konkrétně 118 tis. ha.). Prvním byl Château de Camarsac Cuvée Prince noir ročníku 2012 – druhé víno z Château Camarsac, jež sídlí v oblasti Entre-Deux-Mers, tedy „mezi dvěma moři“, konkrétně mezi řekami Dordogne a Garonne, než se o několik kilometrů dál spojí v jednu pod názvem Gironde. Historie tohoto château sahá až do 14. století a v současné době patří vinaři Thierry Lutornovi. Cuvée Prince noir je kupáž 90% Merlotu, 5% Cabernetu Sauvignon a 5%Cabernetu Franc. Rubínová barva s vyšší viskozitou, ve vůní ovocně-kořenité s výraznou stopou drobného červeného ovoce. V chuti vyzrálé, středně plné, s rybízovo-višňovým charakterem a náznakem animálních tónů. Vyšší tříslovina dávala příslib ještě dalšího zrání. Posledním vínem předvánoční degustace byl Le sources de Livran ročníku 2010, druhé víno z Château de Livran, jež se nachází v severním Médocu na levém břehu řeky Gironde. Historie châteaux sahá až do roku 1280, kdy za tehdejší anglické nadvlády panovník Eduard I. povolil knížatům z Livranu založit si vinařství (v té době bylo Bordeaux anglické). V současnosti patří vinařství Edvice Lurton-Michon a Olivieru Michonovi. Le source de Livran je kupáží 70% Cabernetu Sauvignon a 30% Merlotu. V barvě temně červené, granátového odstínu s lehce světlejším okrajem. Ve vůni plné, vyzrálé, harmonické ovocného charakteru s vlivem jahod. Chuť byla plná, ušlechtilá, kořenitá, s rozpoznatelným charakterem zrání ve dřevě. I zde dával vyšší podíl tříslovin ještě potenciál k dalšímu zrání.

    Toliko předvánoční večer s víny červenými. Další degustace by mohla proběhnout někdy v druhé polovině února příštího roku. Její zaměření nyní ještě není známo, ale jakmile dostane konkrétní náplně, určitě se to dozvíte na stránkách www.michalkadlec.cz nebo www.mekstisnov.cz/muzeum. Závěrem nezbývá než poděkovat hostům, vedení muzea, fotografovi Michalu Benešovi a příjemné výpomoci, v ten večer mé „asistentce“  Radce Pavukové, jež se starala o to, aby skleničky přítomných nebyly nikdy prázdné.

Tak snad zase někdy brzy na viděnou!

MiK, 20.12.2016

PS: Více fotografií od Michala Beneše naleznete ve fotoalbu...