ROČNÍK 2015 OD WEINGUT TAGWERKER

24.04.2016 16:43

    Vína nového ročníku, zejména v bílém provedení, začínají vstupovat na trh. I v našem portfoliu bude ročník 2014 pomalu nahrazovat ročník 2015. Ten slibuje velká očekávání. Hovoří se dokonce o ročníku století. Staré francouzské přísloví praví, že „odrůda révy vinné je matkou vína, půda a poloha vinice je otcem vína a ročník je jeho osudem“. Nic z toho ovšem není všespásné, neboť na ten finální produkt, jež nakonec máme před sebou ve sklenici, má zásadní vliv i poctivá celoroční práce vinařova. Prognózy či předpovědi jsou tedy jedna věc a jejich naplnění věcí druhou. Neoddiskutovatelnou skutečností je ovšem fakt, že přírodní podmínky pro výrobu krásných vín byly v roce 2015 výrazně příznivější, než v roce předchozím.

    Rakouské vinice nejsou od těch našich nijak vzdáleny. Alespoň ne ty v oblasti Weinviertel, jež sousedí s našimi podoblastmi Mikulovskou a Znojemskou (a malou částí Slováckou). Podobný vývoj počasí, jaký byl u nás, tedy „postihl“ i naše rakouské sousedy. A proto i tam lze očekávat posun, jemuž dala příroda vhodné dispozice.

    Naši nabídku tvoří i vína z rakouského rodinného vinařství Tagwerker, jež sídlí v městysi Herrnbaumgarten. Při poslední návštěvě jsem obdržel bedýnku s průřezem nového ročníku, abych se připravil na to, co nás čeká. S potěšením jsem tedy jeden večer strávil v jejich společnosti a takhle to dopadlo:

WEINVIERTEL DAC Tögeln 2015 (Grüner Veltliner)
    Víno je čisté, průzračné, bez známek perlení se střední viskozitou. Barva světle žlutá, spíše lněného plátna s lehce zelenkavými odlesky. Ve vůni je čisté, středně intenzivní, svěží s ovocným charakterem a nádechem grepu či limetky. V chuti je čisté, středně plné, minerální, s minimem zbytkového cukru. Dominuje ovocnost, lze i chuť např. bobulí vinných hroznů. Působí svěžím a harmonickým dojmem. Dochuť je středně dlouhá a příjemně šťavnatá.

WEINVIERTEL DAC Johannesbergen 2015 (Grüner Veltliner)
    Čisté, průzračné, starozlaté až žluté barvy s odstínem slonové kosti a dobrou viskozitou. Vůně je čistá, svěží, středně plná, s nádechem citrusů, lehkými tóny zeleného jablka a medu. V chuti je čisté, středně plné, intenzivní, svěží, s říznou, ovšem dobře zakomponovanou kyselinkou, dobrou mineralitou, šťavnaté s tóny zeleného jablka. Dochuť je spíše kratší, ovšem s příjemným efektem, vybízejícím k dalšímu napití.

WELSCHRIESLING 2015
    Čisté, průzračné, bez známek perlení, s nižší viskozitou, barva světle zelenožlutá. Vůně je intenzivní, výrazně minerální s lehkým tónem lipového květu a slaností. V chuti je středně plné, svěží, šťavnaté, pikantní s tóny červeného grepu. Středně dlouhá dochuť šťavnatého jablka.

RIESLING 2015
    Víno je čisté, průzračné, bez známek perlení, s dobrou viskozitou, v barvě lipového květu se zlatavými odlesky. Ve vůni čisté, středně intenzivní, svěží, ovocné s příjemnými tóny broskví a lehkou mineralitou. V chuti čisté, středně plné, svěží, minerální, vyvážené, s patrnou broskví, čímž krásně koresponduje s vůní. Šťavnatá a pikantní, středně dlouhá a lahodná dochuť s charakterem citrusového ovoce. 

    Ročník 2015 se u Tagwerkerů nijak nevymyká stylu tamějších vín. Povětšinou suchá, minerální, s intenzivní aromatickou, kvalitní (mnohdy říznou) kyselinkou, ovšem šťavnatá, svěží a vybízející k dalšímu napití. Rozdíl ročníků je patrný a jsem přesvědčen, že se budeme mít celý rok (nebo do vyprodání zásob) z čeho těšit. Ostatně přesvědčit se o tom budou moci návštěvníci další degustace v kavárně Muzea města Tišnova, jež proběhne v pátek 27.5. Hlavní náplní bude právě možnost bezprostředního porovnání vín ročníku 2014 a 2015. Rezervovat míst již nyní na tel.: 777506019 nebo na e-mailu muzeum@kulturatisnov.cz. Bližší info o degustaci zde.

MiK, 24.4.2016