RYZLINK VLAŠSKÝ A FRANKOVKA 2015 PS, STANISLAV MÁDL

28.06.2016 09:07

    Příjemná to povinnost ochutnat vína nového ročníku, jež se nekompromisně derou na trh a dávají tak postupně zapomenout problematickému ročníku 2014. V představení mají prioritu samozřejmě vína, jež jsou v nabídce a u kterých bych rád podal zákazníkům maximum informací. Nyní mi tedy dovolte Vám představit dvě vína z odrůd pro naše klimatické podmínky velmi vhodných a pro zdejší kraje typických.

 

RYZLINK VLAŠSKÝ 2015 POZDNÍ SBĚR, STANISLAV MÁDL

    Ryzlink vlašský nemá svůj původ jednoznačně doložen, čili není možné říct, že pochází „od nás“. Celosvětově se vyskytuje na cca 34 tis. hektarech a je to odrůda spíše jihovýchodní Evropy (Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Rakousko, jižní Tyroly, Lombardie či Slovensko). V roce 2014 byla u nás na 4. místě v bílých vínech s celkovou plochou 1,2 tis. hektarů (6,8%). A že se mu zde daří dokazuje skutečnost vlastní VOC (víno originální certifikace) s názvem VOC Pálava (neplést se stejnojmenou odrůdou) a zařazeno je i ve VOC Mikulov.
    Ryzlink vlašský od Staně Mádla z Velkých Bílovic jsem měl možnost, díky zapomenutým lahvím, bezprostředně za sebou ochutnat v ročníku 2014 a 2015. Ano, rozdíl byl patrný.
    Víno je čisté, průzračné a jeho spíše světlejší barva má odstín našedle vodový až ke lněnému plátnu s odlesky starého zlata a středně dobrou viskozitou. Vůně je čistá, středně intenzivní a její základní charakter je květinový s typickým znakem lipového květu a dotekem medu. V chuti čisté, svěží, se šťavnatou kyselinkou, s jemnou stopou zeleného jablíčka a muškátu. Spíše kratší grepovo-citrusová dochuť. Oproti předchozímu ročníku je toto víno znatelně plnější, strukturovanější a kulatější. Víno je k pití připravené již nyní a netřeba čekat na další vyzrávání. Nejlépe vynikne ze sklenice tulipánového tvaru a jeho teplota být kolem 8°C. Je nutno počítat s mírným ohřátím ve sklenici, čili teplota konzumace bude něco kolem 10°C. Vhodným doprovodem si dokážu představit sýr sladšího charakteru – Cheddar či Emmentaler, z pokrmů pak např. k rychlejším úpravám ryb.

 

FRANKOVKA 2015 POZDNÍ SBĚR, STANISLAV MÁDL

    Frankovka není odrůdou, která by měla svůj původ u nás, nicméně jí to v našich klimatických podmínkách sluší a v lepších polohách a lehce záhřevných půdách se jí zde daří. Její původ je v Rakousku s originálním názvem Blaufränkisch. Setkat se můžete i se synonymem Lemberger. U nás byla zapsána do Státní odrůdové knihy v roce 1941 a v současné době je druhou nejpěstovanější odrůdou (po Svatovavřineckém) s celkovou plochou cca 1.166 hektarů (6,6% z celkové plochy obhospodařovaných vinic). Nejvíce se jí pěstuje ve velkopavlovické podoblasti. 
    Nejen o moravských červených vínech se často říká, že by jim měl být po vyrobení dopřán nějaký ten rok potřebný k zakulacení, zjemnění, jedním slovem k vyzrání, než dojde k jejich konzumaci. Samozřejmě to neplatí o vínech Svatomartinských. A ne tak úplně ani o Frankovce od Staně Mádla ročníku 2015. Ta je bez problémů připravena ke konzumaci již nyní. Ročník 2015 byl opravdu mimořádný a příroda umožnila vskutku velmi kvalitní podmínky pro téměř dokonalé vyzrání hroznů. Zbytek záležel již na vinaři samotném.
    Ve vzhledu je čisté, jahodové až světle granátové barvy a dobré viskozity. Ve vůni je čisté, středně intenzivní, jemné, živé s charakterem ostružin, sladkého koření a višňovou stopou. Chuť čistá, svěží, středně plná s velmi jemnými, téměř neznatelnými tříslovinami a lehce subtilnějším tělem. Dominantní je ovocnost s charakterem višní v čokoládě a lehké kořenitosti. Příjemná, lehce nasládlá, ale poněkud kratší dochuť. Víno je připraveno k pití již nyní a nemyslím, že by dalším vyzráváním získávalo na výraznější kvalitě či mohutnosti. Ideální sklenicí bude samozřejmě sklenice na červené víno tulipánovitého tvaru, zvaná též bordeaux. Já jsem ji před podáváním dekantoval neb tím nelze nic pokazit, ovšem myslím, že toto víno dekantaci před servírováním nutně nepotřebuje. Teplota podávání 16-18°C. Jako doprovod jsem vyzkoušel více vyzrálý sýr s bílou plísní Krále sýrů charakter. K tomuto vínu byl ovšem bohužel velmi dominantní. Měl-li bych zůstat u této značky, zcela by postačoval Král sýrů krémový nebo jiný, méně vyzrálý sýr s ušlechtilou bílou plísní. Z jídel bych pak volil např. pečenou kachnu či husu a dokážu si představit i kombinaci s uzeným masem. 

MiK, 28.6.2016