Srovnávací degustace Mikrosvín Mikulov

18.03.2013 01:24

     Nedávno jsem měl možnost se účastnit degustace vín vinařství Mikrosvín Mikulov, která byla zajímavá tím, že se nejednalo o klasický "průřez" spousty odrůd, jak to na většině komerčních degustací bývá, ale jednalo se o degustaci spíše srovnávací. Degustační list, obsahující 10 vzorků, byl složen pouze z odrůd Rulandské bílé (4x), Ryzlink vlašský (4x) a Ryzlink rýnský (2x). Pouze jedno víno bylo ročníku 2011, jinak se jednalo o ročníky 2009 a 2010. Všechna vína, až na dvě, byla z vyšší řady vinařství, tzv. traditional line. 
    Pln očekávání jsem byl u Ryzlinků vlašských, neboť pocházely z viničních tratí na tuto odrůdu asi nejvyhlášenějších - Ořechová hora a Železná. Říkává se, že přemíra očekávání může často způsobit zklamání. V tomto případě znamenala spíše zajímavé poznatky. Paradoxem bylo, že mým subjektivním vítězem degustace byl Ryzlink vlašský problematického ročníku 2010 pozdní sběr z viniční tratě Ořechová hora. Příjemný ve vůni, lahodný v chuti a celková vyváženost působila velmi harmonicky. Předčil u mě i např. "papírově favorizovanější" výběr z hroznů 2010 z tratě Železná či pozdní sběr ročníku 2009 z téže velmi známé tratě.
    Z Rulandských bílých jsem zlatem a celkově stříbrem ocenil ročník 2009 pozdní sběr z viniční tratě Purmice. Paradoxně se v tomto případě jednalo o první vzorek, který se podává zpravidla jako startovací, tzv. na zavínění.
    Srovnávací egustace to byla v každém případě obohacující, neboť jak praví modifikace jednoho známého citátu "ve víně je sice pravda, je však nutno citlivě rozeznat v kolikátém" :-)