VÍNO S PŘÍDAVKEM...

29.01.2017 16:48

    Už dlouho jsem zde nepsal o nějakém vínu. O svátcích Vánočních a novoročních se nedostávalo časoprostoru a pár dní po nich si můj čas vybralo léčení jakéhosi nachlazení, při jehož vyhánění z těla nebylo na alkohol ani pomyšlení. Po tom všem by to tedy chtělo ten rok odstartovat něčím zajímavým, řekl jsem si. Nakoukl jsem tedy do sklípku a do oka mi padla jedna zajímavá láhev, kterou jsem koupil při loňských toulkách naší širší vlastí (rozumněj: Rakouskem). V regálu tamní vinotéky byla zařazena mezi víny, jako vinná se tvářila, od výrobce vín též byla… Ostatně říká se: když něco vypadá jako kachna, chodí to jako kachna a kváká to jako kachna, tak je to kachna. Jediné, co ji od sousedních lahví odlišovalo, byla viněta s vyobrazeným listem konopí a názvem Grüner Hanif. Z čistě edukativních důvodů – odolejte zakoupení!

    Když to tedy vypadalo a tvářilo se jako víno, tak jsem se k tomu jako k vínu pokusil i přistoupit. Ostatně, pocházelo to z vinařství Spatzierer, jež se nachází v Erdbergu nedaleko Poysodorfu. Při pátrání po významu Hanif jsem zjistil, že se jedná o arabský termín, jímž arabové označovali stoupence monoteismu (víru v jednoho Boha) v předislámské Arábii. Pokoušel jsem se přijít na asociaci tohoto významu s ochutnávaným vínem. Nevím. Asi tam žádný není, nebo jsem se do něj ještě nepropil.

    Základem je víno, ovšem dochuceno výtažkem konopí, pochopitelně bez zakázaných THC látek. Na vzhledu bylo víno průzračné, sytěji slámově – zlatavé barvy. Vizkozita byla střední, spíše nižší. Vůně byl trochu oříšek. Tedy ne, že by byl oříšek ve vůni. Ten tam fakt nebyl. Dominovaly bylinky se senem, lehkou stopou medu a sušeného jablka. A vše v už vyzrálém tónu. Ne úplně příjemný byl lehký náznak aroma lepidla. Chuť byla čistá, středně plná, výraznějšího trávovo-bylinného charakteru. Patrná byla i máta a co alespoň trochu připomínalo víno, byla stopa červeného grepu se středně dlouhou, citrusovou dochutí. 

    Původně asi dolnorakouský veltlín, ale forsáž v podobě populární zelené rostlinky mu změnila charakter téměř k nepoznání. Tento pokus asi nelze považovat za plnohodnotné víno. Ostatně ono samo se, alespoň dle názvu, ani tak netváří. Odrůdu ani ročník na vinětě nenajdete. Proto asi vynechám i závěrečné doporučení na snoubení s jídlem. I když, možná je k nějakému snoubení přece jen vhodné. Ale to jsem nezkoušel :)

MiK, 29.1.2017