Vzpomínka na začátky - Cabernet Sauvignon 2006

16.11.2014 21:07
    Nedávno se mi podařilo navrátit do doby, kdy jsem se začal seznamovat s víny. Nemyslím ovšem dobu  svých –náctin, kdy mě nanejvýš zajímalo, po čem se nejrychleji dostaví ten opojný stav. Mám na mysli dobu poznávání už trochu detailnějšího. A jednou z prvních zahraničních značek, s níž jsem měl „v novodobé historii“ tu čest, byla chilská Viňa Tarapacá. Teoreticky jsem znal rozdíly mezi základní řadou, Reservou a Gran Reservou, věděl, co je to barrique a odrůda Cabernet Sauvignon mi byla prezentována jako královská. Spojení Gran Reservy a Cabernetu Sauvignon pro mě tedy představovalo vrchol vinařství. Ale to bylo v minulém desetiletí. A právě do těchto časů jsem se v jeden večer vypravil, když jsem našel dávno zapomenutou láhev tohoto vína. Uschována byla v době, kdy jsem si myslel, že když nebude vypito vše hned, budu mít jednou hezký archiv. Dovolte tedy, abych vám představil Cabernet Sauvignon Gran Reserva ročníku 2006 z chilského vinařství Viňa Tarapacá v současné kondici a dnešním pohledem.
 
    Název odrůdy zná asi každý, kdo se o víno ani nijak hlouběji zajímá. Jedná se o křížence odrůd Cabernet Franc a Sauvignon blanc. Jeho původ sahá do Francie osmnáctého století. Celosvětově zabírá přes 290 tisíc hektarů všech vinic. V rozloze našich 17,5 tisíc hektarů zaujímá celkově až devatenácté místo s cca 240-ti hektarovou plochou. V červených odrůdách se řadí na sedmé místo, hned za André.
  
    Jak jsem již zmínil, jeho domovina je ve Francii. Ovšem v novém světě, v Chile, se mu taktéž velmi daří. Vinařsví Viňa Tarapacá obhospodařuje cca 2,6 tisíc hektarů vinic, což je, pro srovnání, skoro jako sedmina všech vinic u nás. 
 
    Víno je v lahvi burgundského typu s reliéfem pečeti vinařství.  Uzavřeno bylo poctivým celokorkem, tj. korkem z jednoho kusu kůry. Z láhve šel hladce a plocha, která byla ve styku s vínem, byla po přivonění naprosto bez chyby.
 
    Ještě jednou připomínám, že se jednalo o exkurz do roku 2006, čili do ročníku, v němž toto víno asi již nelze v současné době koupit. Dle poslední návštěvy je v regálech obchodu je v kategorii Gran Reserva nyní k dispozici ročník 2012. Na zadní vinětě onoho právě otevřeného vína bylo datum 22-05-08, což je ročník lahvování. Je to logické. Víno kategorie Gran Reserva musí zrát v nových dubových sudech typu barrique minimálně 12 měsíců. Víno bylo 

deklarováno výrobcem na horizont osmi až deseti let, čili nyní by mělo atakovat svůj vrchol. 
 
    Pro všechny případy jsem víno raději dekantoval  (opatrně přelil do karafy), a to ze dvou důvodů. Jednak jsem jej chtěl, po šesti letech v lahvi, nechat nadechnout a jednak eliminovat případný depot, který se mohl na dně láhve za ty roky usadit. Barvivo červeného vína, zvané antokyany, se totiž postupem času vysrážejí. Červené víno tak s přibývajícím stářím bledne. A konec konců není moc estetické, dostane-li se depot do sklenice.
 
    I po těch letech byla barva ovšem stále temná, inkoustového odstínu s úzkým meniskem. Viskozita na stěnách sklenice naznačovala vyšší extrakt či vyšší obsah alkoholu. Pohled na zadní vinětu to jen potvrdil – 14 objemových procent.
 
    Vůně byla středně plná, vyzrálá. Dalo se celkem lehce identifikovat zrání v dubovém sudu, ovšem dominovaly spíše višně a černý rybíz. 
 
    Chuť odpovídala ročníku vína. Plnější, vyzrálá, harmonická, s jasnou stopou vyzrálých višní a hořké čokolády. Na svůj věk mělo stále ještě živé, výrazné třísloviny. Vyšší alkohol byl v chuti cítit a působil hřejivým dojmem. Dochuť byla středně dlouhá. Myslím, že víno bylo již na svém vrcholu a jeho cesta k dokonalosti je již u konce. Vzhledem k tomu, že to byla skutečně jedna, poslední láhev,nebude bohužel možné poslední větu již ověřit.
 
    Víno jsem otevřel ve vhodné dny, kdy za okny vládlo sychravo, mlhavo, nevlídno. O to pocitově hřejivějším dojmem působilo. 

Stále ještě výrazné třísloviny si říkaly o nějaký sýrový doplněk a ten se mi podařilo trefit na první dobrou. Krásně se snoubil s velmi dostupný Králem sýrů Sametovým – sušina 49,5% a tuk 29% krásně stíral přítomnou svíravost a dokázal vytvořit toliko příjemnou harmonii.  Snad jej je možné doporučit i k aktuálně dostupnému ročníku 2012 (rád vyzkouším).
 
    A doporučení ke společnosti či časoprostoru? Po vycházce v melancholickém podzimním počasí, kdy se Váš protějšek již vidí v pohodlí vyhřátého pokoje, usazen v sofa a hýčkán Vaším promyšleným programem. Ano, máte plán na celý večer, ale vše má svůj čas a své místo. A to určujete jen Vy a Vaše preference. Bůh i ďábel bývá skryt v detailech a Vy přesně víte, kde to je.