WEINVIERTEL DAC RESERVE

26.09.2016 10:26

    WEINVIERTEL DAC RESERVE je označení vín, se kterým se můžete setkat na lahvích rakouského Veltlínu zeleného z oblasti Weinviertel. O Weinviertel DAC jsem psal v minulém příspěvku. A co tedy znamená to "Reserve" navíc?
 

    Weinviertel DAC Reserve vzniklo v roce 2009 (šest let po Weinviertel DAC) jako označení "top-segmentu" vín z této dolnorakouské oblasti. Tímto označením se mohou honosit láhve, jejichž obsah tvoří, stejně jako u Weinviertel DAC, pouze Grüner Veltliner z oblasti Weinviertel. Víno má obvykle mohutnou strukturu, robustní styl, dlouhou dochuť a můžete v něm najít i jemné botrytické či dřevnaté tóny. Musí být suché (max. 6g cukru/l), výrazného stylu a min. 13% obj. alkoholu. I u DAC Reserve je podmínkou úspěšná shoda u degustátorů, kde se schválením označení musí souhlasit čtyři ze šesti členů komise.
 

    I tato vína poznáte podle jednotného krytu zátky s vyobrazením regionu a nápisem Weinviertel DAC. Na vinětě je pak celé označení Weinviertel DAC Reserve.
 

    Toto víno je ještě specifičtějšího stylu než "klasický" Weinviertel DAC a i když je považováno za top víno této oblasti, pořád záleží na chuti každého z nás. Ale pokud na ně někde narazíte, rozhodně vyzkoušejte. Přece jen jde o víno z naší "širší vlasti" ;)